توصیه هایی برای دانش آموزان در امتحانات پایانی

امتحان یعنی آزمودن اطلاعات و مطالبی که می دانید نه آن چیزی که نمی دانید پس امتحان را فرصتی برای نوشتن دانسته های خود بدانید .

امتحان همیشه برای افراد در هر سن و سالی مشکل بوده است . به نحوی که باعث ایجاد کمی اضطراب و دلواپسی از نتیجه آن می شود که البته طبیعی و عادی است مگر آن که از حد واندازه آن بگذرد

لازم است تا آن جایی که می توانید وقت ارزشمند خود را برای یادگیری صرف کنید و از اتلاف وقت در این روزهای حساس به هر شکل ممکن بپرهیزید به نظر می رسد یک ساعت در روزهای امتحان بیشتر از یک ساعت می ارزد مثلا ده ساعت یا بیشتر یا همین طور یک روز به اندازه چند روز در روزهای عادی ارزشمند و معادل آن است .

لازم است با دقت بخوانید و همیشه تصور کنید خواندن شما برای آخرین بار است و دیگر به مطالب کتاب دسترسی نخواهید داشت . درست مثل لحظاتی که می خواهید خود را برای رفتن در جلسه امتحان آماده کنید .

شاید لازم باشد از مطالب خوانده شده به هر شکل ممکن خلاصه ای تهیه کنید . خلاصه مطالب به شما اعتماد بیشتری می دهد و ذهن شما را از سردرگمی و پراکندگی نجات می دهد .

سعی کنید محیط اجتماعی و خانوادگی و روابط بین فردی خود را تا آن جا که می توانید و در اختیار شمااست آرام نگه دارید . جرو بحث ها و دعواها را برای روزهای آینده پس از امتحان بگذارید فعلا شما به هر قیمتی به آرامش نیاز دارید .

سعی کنید در هنگام خواندن متون کتاب تصور کنید به جای معلم خود قرار دارید و می خواهید از این مطالب سوال طرح کنید . در این صورت مطمئن باشید به مطالب کتاب با دقت و انگیزه بیشتری توجه می کنید .

به نحوی حجم کتاب را مطالعه کنید که فرصتی در انتها برای مرور یا باز خوانی مطالب داشته باشید بعضی از دانش آموزان مرور را درست قبل از رسیدن به جلسه امتحان مثلا در راهروها یا حیاط مدرسه انجام می دهند که البته نتیجه کار از قبل معلوم است . جمع بندی آخر و در فرصت مناسب ذهن شما را هم جمع بندی می کند و جمع بندی ذهنی یعنی تسلط پیدا کردن به کل مطالب و این احساس خوب ،قدرت شما را در مواجهه با امتحان افزایش خواهد داد .

اگر مطالبی را اصلا مطالعه نکرده اید و زمان کمی در اختیار دارید سعی نکنید مطالب جدیدی را که احاطه ای به آن ندارید وارد حافظه خود کنید . بهتر است مطالب قبل را کامل کنید از قدیم گفته اند” یک ده آباد به از صد شهر خراب ”

اگر در هنگام مطالعه و جمع بندی نکاتی برای تان ابهام داشت و سوال داشتید بهتر است آن را کنار نگذارید . در جایی یادداشت کنید و در اولین فرصت با دوستانتان یا هر کس دیگری که می تواند به شما کمک کند برای حل آن اقدام کنید .شاید این نکته ای که نمی دانید در امتحان طرح سوال شده باشد . آن وقت افسوس خواهید خورد .

شب قبل از امتحان باید خواب کاملی داشته باشید . زودتر از موعد بخوابید . بیدار ماندن های طولانی باعث به هم ریختگی ذهنی شما خواهد شد . فردا می خواهید از حافظه خود کامل استفاده کنید پس لازم است ذهن به اندازه کافی استراحت کرده باشد . صبح روز امتحان سعی کنید به موقع از خواب بیدار شوید . خواب ماندن ها منجر به ایجاد اضطراب و استرس خواهد شد و این احساس نا خوشایند حافظه شما را هدف می گیرد و به شدت تخریب می کند .

حتما قبل از خروج از منزل صبحانه کامل بخورید قند خون شما قبل از صبحانه پایین است و با این شرایط نمی توانید تمرکز و انرژی لازم را در جلسه امتحان داشته باشید آن هم برای یک ساعت یا بیشتر .

به موقع در مدرسه حاضر شوید شاید زودتر از همیشه و در حیاط مدرسه راجع به خواندن یا نخواندن سایرین با دوستان خود صحبت نکنید . بچه ها معمولا در روز امتحان خود را مطابق واقعیت ها تعریف نمی کنند . عده ای اغراق می کنند و عده ای دیگر هم پنهان کاری و شکایت از این که نتوانسته اند بخوانند در حالی که واقعا این طور نیست .

لوازم امتحان مثل مداد ،پاک کن ،خودکار و مداد تراش و البته سالم و آماده کار را به همراه داشته باشید . و چند بسته شکلات کوچک و کم حجم که در صورت لزوم در جلسه از آن استفاده کنید شکلات می تواند به سرعت میزان قند خون شما را افزایش دهد هنگامی که در جلسه امتحان مستقر شدید .قبل از دریافت برگه سوال از خداوند طلب کمک کنید و به ذات باریتعالی استعانت کنید . اگر آیه ای از قرآن را حفظ هستید برای ایجاد توجه و تمرکز زیر لب تلاوت کنید مطمئن باشید آرامش پیدا می کنید “الا بذکرالله تطمئن القلوب ” تنها با یاد و نام خدا آرامش پیدا می کنید ”

برگه سوال را که دریافت کردید سعی کنید بدون عجله اول سوال را به دقت بخوانید می گویند فهمیدن سوال یعنی رسیدن به نصف جواب . شما در این امتحانات به اندازه کافی وقت و فرصت دارید . مهم است که درست زمان در اختیار را مدیریت کنید . اگر سوالی را نمی دانستید فعلا از آن صرف نظر کنید و به سایر سوالات بپردازید . ذهن ما شبیه کامپیوتر است و نمی تواند به سرعت تمام داده های خود را فراخوان کند

بارها اتفاق افتاده وقتی مجددا به سوالی که بلد نبودید برگشتید توانستید جواب را در ذهن خود پیدا کنید . تعجیل نکنید و تلقین منفی نکنید . تا آن جا که می توانید در پاسخ دادن دقت کنید. مطلبی را جا نیندازید . شاید اضطراب شما باعث شود نکته ای را می دانستید فراموش کنید و نمره آن را از دست بدهید .

اگر فرصت داشتید یک بار دیگر به پاسخ های خود مراجعه کنید و به دقت نواقص خود را برطرف کنید معمولا بعد از امتحان ” آه و افسوس ” از این که می دانستم ولی یادم رفت یا چرا خوب توجه نکردم زیاد به چشم می خورد .

در دادن برگه امتحانی خود به مراقب تعجیل نکنید بیرون از جلسه خبری نیست ،از زمان خود به طور کامل استفاده کنید

مدیریت زمان داشته باشید و به نحوی از فرصت در اختیار استفاده کنید که در انتهای وقت سوالی بی جواب باقی نمانده باشد مگر این که جواب را نمی دانستید .آن چه خیلی اهمیت دارد و اغلب دانش آموزان نسبت به آن کم توجه ،خوش خطی یا بد خطی در پاسخ گویی به سوالات است . تا آن جا که می توانید در پاسخ به سوالات تشریحی خوش خط بنویسید . خوش خطی به طور ناخوداگاه معلم را تشویق به دقت در تصحیح برگه می کند .

بعد از تحویل برگه امتحانی خود به مراقب ،سعی کنید امتحان و نتایج احتمالی آن را فراموش کنید و خودتان را برای امتحان بعدی آماده کنید. به شرطی که از تجربیات گذشته خود درس بگیرید . اگر خوب و اگر بد آن را فعلا کنار بگذارید و انرژی روانی محدود خود را صرف آماده شدن برای امتحان بعدی کنید .
دانش آموزان عزیز امید است با یاد آوری مطالب بالا بتوانید از توان خود حداکثر بهره را برده و به نتایج درخشان و دلخواه خود و خانواده برسید .

یک دیدگاه

  1. سلام .
    مطالب سایت خیلیییییییییییییییییییییییییییییییییییییی عالیییییییییییییییییییییییییییی و مفیده .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *